Plener artystyczno - ekologiczno w nowym Parku Nagórki Jaroty
07.06.2022
W nietypowej lekcji uczestniczyli uczniowie klas VIe i Va szkoły podstawowej oraz IIb i IIa XV LO. Tematem były problemy związane z ociepleniem klimatu, potencjalnym niebezpieczeństwem suszy i pustynnienia kraju. Uczniowie dowiedzieli się, że Polska wysycha: jesteśmy trzecim od końca państwem w UE pod względem ilości wody przypadającej rocznie na mieszkańca! Naturalne zasoby wody powierzchniowej wynoszą ok. 60 mld metrów sześciennych przy średniej europejskiej ok. 74,8 mld metrów sześciennych. Zatrzymujemy zaledwie 6,5 proc. wody opadowej, to jeden z najniższych wskaźników w UE. Dlatego tak cenna jest inicjatywa władz Olsztyna polegająca na budowie systemu rozproszonej retencji, czyli zbiorników odzyskujących wodę.
Taki zbiornik powstał właśnie w nowym parku Nagórki-Jaroty. Uczniowie zobaczyli, że już rozwijają się w nich organizmy wodne. Lekcję ekologii w plenerze umiliły warsztaty muzyczne. Młodzież zagrała na „zaklinaczach deszczu” , wykonanych na zajęciach plastycznych.
Warsztaty odbyły się w ramach innowacyjnego programu SPLOt, który w największym skrócie polega na integracji i wspólnych działaniach uczniów szkoły podstawowej i liceum w ZPE. Zorganizowali je nauczyciele Lidia Skała i Lucyna Kulawczuk (szkoła podstawowa) i Mariusz Adamowicz (liceum). To oczywiście nie koniec inicjatyw. Program zainicjowany w bieżącym roku szkolnym będzie kontynuowany od września.