Let’s adapt through ITC. Rozpoczynamy nowy projekt z programu Erasmus +

Let’s adapt through ITC. Rozpoczynamy nowy projekt z programu Erasmus +

19.02.2024

Dziś (19.02) w naszej szkole odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie  wszystkich partnerów projektu. To oprócz ZPE nauczyciele z Scoala Gimnaziala Speciala z Pascani w Rumunii (koordynator), MevortaokuluKartal Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu z Instanbułu w Turcji,  Istituto Istruzione Secondaria Superiore "Rosa Luxemburg" - z Aquaviva delle Fonti we Włoszech oraz Agrupamento de Escolas General Serpa z Pinto de Cinfaes w Portugalii. 

Projekt nazywa się Let’s adapt through ITC i jak sama nazwa wskazuje polega na upowszechnianiu nowych technologii w kształceniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Zaplanowany jest na dwa lata, przez ten czas w każdej partnerskiej szkole odbędą się spotkania poświęcone osobnym zagadnieniom. Pierwsze warsztaty - w naszej szkole - koncentrują się na wykorzystywaniu narzędzi IT w komunikowaniu się osób z niepełnosprawnościami. Tematem spotkania w Turcji będzie pomoc w nauczaniu matematyki, w Portugalii - w rozwoju psychomotorycznym, we Włoszech - w osiągnięciu maksymalnej samodzielności życiowej. Spotkanie w Rumunii w drugiej połowie 2025 roku zamknie cykl i zakończy projekt. 

Dziś goście z Europy zwiedzili naszą szkołę, spotkali się z dyrektor Wandą Agnieszką Jabłońską, wicedyrektorami oraz pracownikami. Mieli też okazję skosztować pysznych potraw i ciast przygotowanych przez uczniów w Parku Pracy. Jutro (20.02) będą uczestniczyć w warsztatach AAC, czyli komunikacji alternatywnej za pomocą aplikacji komputerowych czy specjalistycznych narzędzi jak Cyber Eye umożliwiające porozumiewanie się za pomocą ruchu gałek ocznych. Do piątku odwiedzą m.in. warsztaty terapii zajęciowej przy ul. Bałtyckiej, zwiedzą Olsztyn z przewodnikiem i nauczycielami ZPE, pojadą też na wycieczkę do Gdańska. 

 

poprzednia aktualność następna aktualność