20 lat minęło... ZPE od 2002 roku wytycza edukacyjne szlaki

20 lat minęło... ZPE od 2002 roku wytycza edukacyjne szlaki

18.02.2022

Przez 20 lat wiele się zmieniło, ale pasja do pracy pozostała bez zmian. Historia szkoły w największym skrócie wygląda następująco: 

 

  • We wrześniu 1997 Wanda Agnieszka Jabłońska, pedagog specjalny i menadżer oświaty, zostaje dyrektorem Zespołu Placówek Przedszkolnych nr 1 przy ul.Pstrowskiego.  Otwiera pierwsze w Olsztynie specjalistyczne oddziały dla dzieci  z autyzmem.
  • W 2000 roku Jerzy Michno, ojciec Piotra z autyzmem i przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem, występuje z projektem utworzenia społecznej szkoły podstawowej dla syna i innych podobnych uczniów. Dyrektorem zostaje Wanda Agnieszka Jabłońska. 
  • Jednocześnie o szkołę dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową walczą rodzice zrzeszeni w Warmińsko – Mazurskim Stowarzyszeniu  Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością Ruchową i Niepełnosprawnością Sprzężoną pod przewodnictwem Urszuli Przekwas, mamy Eli z porażeniem mózgowym.  
  • W końcu rodzice postanawiają połączyć siły z pracownikami ówczesnego ZPP nr1 i wspólnie stworzyć najlepszą szkołę dla swoich dzieci. Pracownicy ZPP rejestrują Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci.   
  • Rok 2002 okazuje się przełomem. Trzy stowarzyszenia zawierają umowę o wzajemnej  współpracy na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami. We  wrześniu 2002 roku  pracę zaczyna Zespół Placówek Edukacyjnych pierwsza w Polsce publiczna placówka oświatowa prowadzona przez  rodziców i nauczycieli dla dzieci i młodzieży z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. W skład  wchodzą : Przedszkole Publiczne z Oddziałami Integracyjnymi nr 25, Przedszkole  Specjalne nr 11, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 4 dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi. Wicedyrektorkami zostają Małgorzata Michałowska - ds. przedszkoli oraz Maria Jasińska -Zamarja- ds. szkoły podstawowej. 
  • Motto ZPE brzmi: Każde dziecko potrafi. Każde dziecko wie. Każde dziecko kocha – i jest kochane. 
  • W czerwcu  2006 roku rozpoczyna się budowa nowego budynku, częściowo współfinansowana przez Fundację Dietrichów.  W kwietniu 2007 roku odbywa się uroczyste otwarcie z udziałem władz samorządowych, wojewódzkich oraz przedstawicieli MEN. 
  • We wrześniu 2008 r. rusza Gimnazjum Specjalne nr 1 dla  Uczniów z Autyzmem, Sprzężonymi Niepełnosprawnościami oraz Upośledzeniem Umysłowym w Stopniu Umiarkowanym  i Znacznym. Tutaj absolwenci szkoły podstawowej mogą kontynuować edukację. Wicedyrektorem ZPE ds. gimnazjum zostaje Sylwia  Nosarzewska - obecnie Przybylińska.
  • We wrześniu 2009 kończy się drugi etap rozbudowy części edukacyjno - rehabilitacyjnej placówki. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych, dotacji PFRON oraz 1 proc. podatku. Powstaje Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1, gdzie uczniowie z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami szlifują umiejętności społeczne i uczą prostych zawodów. Funkcję wicedyrektora obejmuje Sylwia Nosarzewska. 
  • Coraz bardziej brakuje miejsca, gdzie uczniowie mogą uprawiać sport. Wiosną 2012 rusza więc współfinansowana przez PFRON budowa budynku C, w którym znajdzie się sala gimnastyczna oraz szkoła przysposabiająca do pracy. W listopadzie odbywa się uroczyste otwarcie z udziałem władz miasta, województwa i PFRON. 
  • W 2012 roku szkoła uczestniczy w projektach programu Erasmus zacieśniając relacje z podobnymi szkołami z Rumunii, Turcji, Bułgarii, Czech, Słowacji, Holandii. 
  • Jak skutecznie rozwijać kompetencje społeczne najstarszych uczniów i uczyć ich podstaw prostych zawodów? Odpowiedzią jest otwarcie w ZPE Parku Pracy – miejsca zorganizowanego na wzór małej firmy, gdzie uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy w praktyczny sposób zdobywają nowe umiejętności w pracowniach gospodarczej, artystycznej, kulinarnej Park Pracy zyskuje status innowacji psychologiczno – pedagogicznym. W otwarciu we wrześniu 2013 r. uczestniczą przedstawiciele władz miasta, województwa i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 
  • W październiku 2015 r. Wanda Agnieszka Jabłońska wygrywa II edycję prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Super Dyrektor, organizowanego przez wydawnictwo Wolters Kluver pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wojewódzkich kuratorów oświaty z całej Polski. Nagrodę odbiera podczas XVII Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół i Przedszkoli w Warszawie.
  • W roku 2016 rusza reforma edukacji likwidująca gimnazja. W efekcie w 2017 roku ZPE powstaje XV Liceum Ogólnokształcące Specjalne dla uczniów z normą intelektualną i autyzmem lub innymi niepełno sprawnościami. Wicedyrektorem ds. liceum zostaje Katarzyna Łuczko – Ciesielska. 
  • Reforma wymusza podział kompetencji w szkole podstawowej. Maria Jasińska – Zamarja sprawuje funkcję wicedyrektora nadzorującego nauczanie w klasach realizujących podstawę programową. Wicedyrektorem nadzorującym kształcenie w klasach IPE zostaje Ewelina Tarkowska. 
  • W 2021 roku Ministerstwo Edukacji  Narodowej i Nauki wdraża reformę szkolnictwa specjalnego. Reforma opiera się na tworzeniu w każdym województwie Specjalistycznych Centrów Wspierania Edukacji Włączającej koordynującego kształcenie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w szkołach masowych. 
  • Żeby móc je otworzyć, trzeba spełnić rygorystyczne kryteria w konkursie koordynowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Projekt napisany przez ZPE otrzymuje drugą ocenę w Polsce. W lipcu 2021 r. na bazie szkoły podstawowej powstaje jedno z 16 w Polsce Specjalistyczne Wspierania Centrum Edukacji Włączającej. 
  • Liderem SCWEW zostaje Wanda Agnieszka Jabłońska. Ekspertami ds. edukacji włączającej- Sylwia Przybylińska i Ewelina Tarkowska.  
  • Zespół tworzą także Renata Kowalska, ekspert ds. technologii wspomagających oraz Ewa Karolczyk i Katarzyna Skorupska, specjaliści pedagodzy. 

Tutaj archiwalne zdjęcia https://zpe.olsztyn.pl/gallery/441/zpe-ma-20-lat-zbior-archiwalnych-zdjec

poprzednia aktualność następna aktualność