Rady Mówikowe, czyli jak rozmawiać z dzieckiem bez słów

Rady Mówikowe, czyli jak rozmawiać z dzieckiem bez słów

28.09.2020

Czym jest Mówik? To specjalny program komputerowy dla dzieci niemówiących, z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. Wystarczy wcisnąć odpowiednią ikonkę na tablecie, a syntezator mowy wypowiada za dziecko słowa, zwroty, a nawet zdania. 

W przedszkolu specjalnym ZPE od prawie dwóch lat działa Strategiczna Grupa AAC, gdzie niewerbalne maluchy od najmłodszych lat uczą się posługiwać Mówikiem. Prowadzą ją Ewa Targońska i Beata Kułakowska. W pracę grupy aktywnie włączają się rodzice. Pani Marta Biernat, mama Kuby, przygotowała specjalny poradnik dla rodziców dzieci korzystających z programu. To bezcenne źródło wiedzy dla początkujących! 

MÓWIKOWE RADY

  • Słuchaj uważnie porad nauczyciela, terapeuty, który prowadzi Twoje dziecko .
  • Współpracuj z nauczycielami, którzy będą uczyć Twoje dziecko korzystania z Mówika.
  • Nie zniechęcaj się zbyt szybko, gdyż efekty mogą być widoczne dopiero za jakiś czas.
  • Wprowadź w domu korzystanie z Mówika przy różnych czynnościach, np. pieczenie razem z dzieckiem babeczek itp.
  • Żeby zachęcić dziecko do korzystania z Mówika, wprowadź do niego kilka czynności, o które wiesz, że dziecko najczęściej prosi (będzie kojarzyć Mówika z czymś miłym, co lubi), np. ulubione piosenki, o które dziecko poprosi wciskając przyciski na Mówiku.
  • Niech Mówik w domu będzie włączony cały czas – nigdy nie wiesz, kiedy dziecko podejdzie i skorzysta z niego, a możesz być mile zaskoczony 😉
  • Jeżeli masz w głowie jakiś plan działania na dany dzień – wcześniej przed działaniem wprowadź do Mówika potrzebne słownictwo, np. chcesz iść z dzieckiem na plac zabaw, ale po drodze jest jeziorko, w którym pływają kaczki. Idziecie na spacer, dziecko może wybrać – czy iść na plac od razu czy najpierw nad jeziorko i zobaczyć kaczki.
  • Mów dziecku za pomocą Mówika co będzie robić, planujcie razem, np. najpierw idziemy do piekarni, potem do cioci, a potem na basen. Na Mówiku należy ustawić dane symbole, a dziecko wciska je w odpowiedniej kolejności.
  • Jeżeli dziecko jeszcze nie potrafi wciskać na Mówiku, nie denerwuj się (dziecko to czuje), a pomóż mu w tym, prowadząc jego rękę.
  • Nie używajcie Mówika do oglądania na nim bajek, korzystania z internetu itp. Ma on służyć jedynie do komunikacji. Pamiętaj o tym!
  • Nie bój się o to, że kiedy dziecko zacznie używać Mówika nie będzie chciało już nigdy mówić. Według badań naukowców zajmujących się tą tematyką -dzieci, które wcześniej nie mówiły, używając Mówika zaczęły używać słów i zdań do komunikacji. Komunikację wspomagającą wprowadzamy, aby wesprzeć i ułatwić rozwój mowy artykułowanej.

Opracowała Marta Biernat

Mama Kuby z Mówikiem

poprzednia aktualność następna aktualność