Jak wygląda z bliska Mont Everest? Spotkanie z olsztyńskimi himalaistkami

Jak wygląda z bliska Mont Everest? Spotkanie z olsztyńskimi himalaistkami

05.12.2022

01 grudnia 2022 r. odbyła się w  szkole podstawowej żywa lekcja o wspinaczce wysokogórskiej, w ramach projektu pt. ,,Zdobywamy szczyty’’, którą poprowadziły zaproszone himalaistki z Olsztyna: pani Katarzyna Skłodowska i pani Beata Bubik. Obydwie panie są miłośniczkami podróży i sportów ekstremalnych.

Według himalaistek podróżowanie to nie tylko odkrywanie innych krajów i kultur, ale także wędrówka w głąb siebie i poznawanie granic własnych wytrzymałości. W swoich podróżach pani Katarzyna Skłodowska jako pierwsza Polka stanęła na szczycie Shivling w Himalajach Garwalu. Brała udział w wyprawach na ośmiotysięczniki – Dhaulagiri i Gasherbrum I i II. W 2013 r. weszła na Ama Dablam ( 6850 m n. p. m.). Wspinała się również w Andach, gdzie zdobyła kilka szczytów powyżej 6000 m. Beata Bubik od 2005 r. systematycznie wspina się w okresie letnim i
zimowym w Tatrach Polskich i Słowackich, Alpach oraz górach wysokich.

Podróżniczki opowiedziały o swoich podróżach, wzbogacając opowieść zdjęciami z życia codziennego tubylców oraz górskich krajobrazów. Zaprezentowały również profesjonalny sprzęt do wspinaczki. Dzieci były zachwycone opowieściami podróżniczek. Przeprowadziły z nimi wywiad, który będzie umieszczony w filmie podsumowującym projekt. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mieli możliwość poznania wielu ciekawostek dotyczących innych krajów,  sposobu życia ludzi w innych państwach oraz pogłębienia swojej wiedzy przyrodniczo-geograficznej i społeczno-kulturalnej.

Aneta Godlewska - koordynator projektu

poprzednia aktualność następna aktualność