Zapraszamy na wystawę upamiętniającą 90 - lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach

Zapraszamy na wystawę upamiętniającą 90 - lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach

13.05.2019

 

Polskie szkoły pełniły rolę nie tylko edukacyjną, ale także kulturotwórczą. Zakładali je polscy patrioci jak Franciszek Barcz, Jan Baczewski czy Wacław Osiński, zamordowani przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Odwagą i patriotyzmem wykazywali się też Polacy, którzy posyłali dzieci do polskich szkół. Mimo szykan i represji ze strony władz pruskich nie zmieniali decyzji. 

Pierwsza polska szkoła na Warmii powstała 10 kwietnia 1929 roku w Nowej Kaletce. Do końca roku założono kolejne piętnaście, m.in. w Pluskach, Jarotach, Purdzie, Skajbotach, Unieszewie, Worytach, Piasutnie. Wszystkie stały się ważnymi ośrodkami krzewienia kultury polskiej. Funkcję pełniły do września 1939, kiedy na mocy decyzji władz Trzeciej Rzeszy zostały zamknięte, a nauczyciele wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Do dziś zachowały się niektóre budynki, między innymi w Olsztynie. Obecnie w budynku przy ul. Jarockiej mieści się biblioteka i świetlica terapeutyczna. 

Ważną rocznicę postanowiliśmy upamiętnić także w ZPE. Z inicjatywy nauczycielki Agnieszki Nowokuńskiej w maju można zobaczyć na miejscu wystawę poświęconą historii polskich szkół i nauczycieli - patriotów. Ekspozycja jest własnością Muzeum Gazety Olsztyńskiej (filii Muzeum Warmii i Mazur). Tablice są zlokalizowane w budynku A, przy wejściu bocznym, obok biblioteki, w sąsiedztwie świetlicy I. 

Wystawę w ZPE można obejrzeć do 27 maja. Zapraszamy uczniów, rodziców, pracowników szkoły. 

poprzednia aktualność następna aktualność